Další bleskovky

17. ročník Veľkej ceny mládeže 2013 - reportáž

10. 6. 2013 |Václav Šolc

Reportáž z mezinárodního turnaje karate - Velká cena mládeže 2013.

V sobotu 8. júna sa v Bratislave v športovej hale na Pasienkoch uskutočnil už 17. ročník Veľkej ceny mládeže/17th Grand Prix Slovakia of YOUTH 2013 (po iné roky bol turnaj známy ako Európsky pohár mládeže.) Účasť bola síce o niečo nižšia ako minulý rok, možno je to dané aj množstvom iných karate turnajov a podujatí, ale zúčastnilo sa ho úctyhodných 476 pretekárov zo 61 klubov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Chorvátska a Slovinska. Turnaja sa zúčastnila celá slovenská kadetská a juniorská špička, pretože SZK ho zaradil ako jeden z nominačných turnajov na jesenné Majstrovstvá Sveta kadetov, juniorov a U21 v Španielsku. Hlavným rozhodcom podujatia bol pán Peter Baďura ( KK Nové Zámky), tréner úspešnej reprezentantky Doroty Balciarovej. Úrove�? podujatia zvýšila aj prítomnosť niekoľkých maďarských rozhodcov s licenciami EKF/WKF.

Hneď po deviatej hodine sa rozbehli súťaže kata na všetkých siedmich tatami, v nich bolo vidieť, že tréneri odvádzajú kvalitnú a poctivú prácu. Aj keď som mierne sklamaný z trendu, ktorý sa rozmáha všade vo svete, "čím vyššia kata, tým lepšie". Najobsadenejšími kategóriami kata boli kata staršie žiačky, kde sa o medaile pobilo až 17 pretekárok. V disciplínach kata mali miernu nevýhod pretekári z Česka cvičiaci štýl šotokan, nakoľko na Slovensku je veľmi málo rozšírený a väčšina slovenských rozhodcov pozná len kata štýlov goju-ryu a šito-ryu. Obrovskú pozornosť budilo finále kategórie kata juniorky, v ktorom sa stretli majsterka Európy z roku 2012 Alžbeta Ovečková( Hanko Senica) proti, bronzovej medailistke z tohtoročných ME kadetov a juniorov Denise Peškovej( Budokan Zvolen), zo súboja vyšla víťazne pretekárka Ovečková.

Po skončení disciplín kata nasledoval slávnostný nástup a otvorenie turnaja. Svojou prítomnosťou účastníkov turnaja poctil aj samotný prezident Slovenského zväzu karate pán Ing. Daniel Liška. Ešte pred samotným odovzdávaním trofejí a medailí víťazom si z rúk prezidenta SZK prevzali čestné ocenenia bývalí reprezentační tréneri. Aj vďaka ich práci a obetavosti získalo Slovensko na posledných Európskych a svetových podujatiach také množstvo medailí, menovite pán Rastislav Mráz ( Ippon Bratislava), pán Jaroslav Javorský( Iglow Spišská Nová Ves) a pán Jozef Poliak (CMK Banská Bystrica). Nakoniec boli dekorovaní aj samotní víťazi a medailisti turnaja v disciplínach kata. Na tomto mieste by som chcel pochváliť aj organizátorov, zato, že zabezpečili poháre aj pre medailistov na druhých a tretích miestach a určite vyčarili úsmev na tvárach mnohých malých bojovníkov.

Nakoniec bez dlhej prestávky prišla na rad disciplína kumite, ako tradične sa začínalo od najmladších kategórií. V kategórii kumite chlapci 5-7 roční do 24kg sme mali možnosť vidieť čisto maďarské finále. Hlavne v týchto mladších kategóriách vidieť, kam sa to dá dotiahnuť, ak sa stretne talentovaný pretekár, úspešní tréner a zanietený rodič. Boli sme svedkami množstva strhujúcich a nervy drásajúcich zápasov. Najobsadenejšou kumite kategóriou bola mladší žiaci 8-9 roční -28kg, v ktorej štartovalo až 23 pretekárov. S prehľadom ju vyhral pretekár Csato Roland z Ganz- Keszar KK Hungary, ktorý porazil pretekára Hrdloviča Matúša z 1.KC Pezinok, ktorého trénerom je bývalý úspešný reprezentant Slovenska Juraj Gažo. V kategórii kadetiek boli veľmi príjemným prekvapením pretekárky z Českých Budejovíc, keď kvalitnými výkonmi potrápili mladé Slovenky. Trošku sklamalo obsadenie niektorých juniorských kategórií v najslabšie obsadenej kategórii štartovali len dvaja pretekári ( juniori -55kg) a v najobsadenejšej kategórii juniorov štartovalo iba 8 pretekárov/ pretekárok, čo je trochu málo na takto významný turnaj.

V poradí klubov na prvom mieste skončil zo ziskom 7 zlatých, 6 strieborných a 8 bronzových medailí klub Kachi Nitra, na druhom zo ziskom 5 zlatých, 1 striebro a 4 bronzy ich mestskí kolegovia z Farmexu Nitra a pomyslenú bronzovú priečku si vybojovalo družstvo Dynamic Budapešť za 5 zlatých a jednu striebornú medailu.

Celkovo súťaž zanechala dobrý dojem, určite motivovala mnohých pretekárov ešte k tvrdšiemu tréningu, poctivejšiemu tréningu. Pevne verím, že si o rok približne o takomto čase opäť všetci nájdeme cestu na 18. ročník Veľkej ceny mládeže.

Autor: Peter Pauliny